Sprzątamy Las – Rosiny 2018

„Ponieważ Ziemia opiekuje się Nami, zaopiekujmy się Ziemią.

 Odwzajemnijmy miłość jaką Nas obdarza,

utrzymując ją w czystości i w szczęściu.”

 

Dnia 22.05.2018r. dzięki współpracy z Kołem Łowieckim Mewa w Braniewie uczniowie klas III a i III c Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie przystąpili do akcji ekologicznej – sprzątanie lasu. Głównym założeniem akcji było przedstawienie uczniom przyczyn zanieczyszczenia środowiska leśnego, zachęcenie do podejmowania działań dotyczących ochrony lasu, uświadomienie zagrożeń cywilizacyjnych niszczących ekosystem leśny, jak również przedstawienie zasad kulturalnego zachowania się w lesie.

 Wyposażeni w sprzęt niezbędny do wykonania szczytnego zadania, uzbrojeni w rękawiczki, worki na śmieci i ogromne chęci wraz z opiekunami i sekretarzem Koła Łowieckiego Mewa p. Jackiem Maludzińskim ochoczo zabraliśmy się do pracy. Wspólnie oczyściliśmy las z odpadów, jakie pozostawili po sobie tzw. pseudo turyści. Było tego dość sporo. Butelki, puszki, papiery i sterta innych śmieci dzięki naszej pracy została wywieziona z lasu.

Pan Jacek Maludziński zapoznał uczniów z zasadami zachowania się w lesie. Przestrzegł czego nie można robić i na co powinniśmy zwracać uwagę, korzystając z odpoczynku na łonie natury.

Po ciężkiej pracy dzięki uprzejmości p. Maludzińskiego zostaliśmy zaproszeni na pieczone kiełbaski, słodycze i napoje.                     Ognisko przygotował kolega Andrzej Rybczyński członek Koła Łowieckiego Mewa.

Podczas zabaw obserwowaliśmy przyrodę. Nasłuchiwaliśmy odgłosów lasu, w dyskretny sposób przyglądaliśmy się życiu jego małych mieszkańców: mrówek, żab, żuków.

Na wspólnym spotkaniu mieliśmy zaszczyt poznać najstarszego łowczego Koła Łowieckiego Mewa Pana Ryszarda Włodarczyka, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział uczniom o życiu lasu, historii łowiectwa i zwierzynie zamieszkującej pobliskie lasy, zachęcając ty samym do czynnego udziału w ochronę przyrody.

Na koniec spotkania wszyscy uczniowie przyrzekli, że będą przestrzegać zasad kulturalnego zachowywania się w lesie  i aktywnie uczestniczyć w działaniach na rzecz przyrody i otaczającego ich środowiska. Z rąk najstarszego łowczego Pana Ryszarda Włodarczyka i sekretarza Koła Łowieckiego Mewa Pana Jacka Maludzińskiego wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy „Miłośnika Przyrody”, jak również listę zasad zachowania się w lesie, za co serdecznie dziękujemy.

tekst i zdjęcia: Pani Joanna Stemplińska