Lekcja żywej przyrody Baranówka 2018

Dnia 15.06.2018 r. uczniowie klas III a i III c szkoły Podstawowej Nr5 w Braniewie wraz z wychowawczyniami, Dyrektorem Szkoły p. Wiolettą Nowakowską i wychowawcą  świetlicy szkolnej p. Joanną Stemplińską uczestniczyli w lekcji żywej przyrody z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu w Sadybie Myśliwskiej Koła Łowieckiego „MEWA” w miejscowości Baranówka. Głównym celem wyjazdu była edukacja przyrodnicza i ekologiczna.

Naszym przewodnikiem w tym dniu był podleśniczy z Leśnictwa Frombork p. Krzysztof Witkowski., członek Koła Łowieckiego „MEWA”, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał uczniom o florze i faunie leśnej.

Na początku naszej wędrówki przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się w lesie. Poznaliśmy gatunki drzew i zwierząt jakie możemy spotkać w naszych lasach. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji podleśniczego, poznając przy tym gwarę myśliwską. Wspólnie odnajdywaliśmy tropy leśnych zwierząt. Wysłuchaliśmy informacje na temat znaczenia lasu dla przyrody i gospodarki człowieka, budowy warstwowej lasu. Uczniowie mieli za zadanie zapamiętanie jak najwięcej informacji dotyczącej gwary myśliwskiej, ponieważ na koniec spotkania brali udział w quizie. Uczniowie, którzy najlepiej odpowiadali na pytania otrzymali znaczki Koła Łowieckiego Mewa. Każdy z uczestników otrzymał Dyplom „Mistrza Gwary Myśliwskiej”.

Kolejnym punktem programu był ciepły posiłek w postaci pieczonych kiełbasek i słodkiego poczęstunku.

Mamy nadzieję, że podjęte działania ekologiczne w tym roku szkolnym przyczynią się do zaszczepienia dzieciom poczucia współodpowiedzialności za najbliższe środowisko oraz rozbudzą wrażliwość na otaczający nas świat.

Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy przedstawicielom Koła Łowieckiego Mewa, sekretarzowi p. Jackowi Maludzińskiemu i skarbnikowi p. Wojciechowi Wiernaszowi  za aktywny udział w edukacji przyrodniczo-ekologicznej naszych uczniów i umożliwienie spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu w bardzo urokliwym miejscu ,jakim jest Sadyba Myśliwska Baranówka i tym samym zachęcamy do dalszej współpracy.

tekst i zdjecia: p. Joanną Stemplińską